השתלת שיניים – אתם באמת יודעים מה זה אומר?

כאשר אדם מאבד את שיניו ונזקק לשיקום הפה הוא מצוי בבעיה אסטטית ומעשית כאחד. שיניים צחורות וסדורות מהוות סימן לבריאות כללית של אדם. יתרה מזו, כאשר אדם מאבד את שיניו הוא מאבד במקביל את היכולת לאכול מזונות שונים הדורשים לעיסה וחיתוך לפני בליעתם.

מהו שתל דנטלי?

שתל דנטלי הינו בורג, עשוי טיטניום, המוחדר בפעולה כירוגית לעצם הלסת ומהווה תחליף לשורש השן המקורי. השתל עצמו יעבור עיבוד מיוחד ויצופה בחומרים שונים, בהתאם לפציינט ולצרכיו הספציפיים על מנת להתאימו כמה שאפשר למצבו הגופני של הקליינט. במצב אופטימלי הגוף יקלוט את השתל ככל איבר אורגני אחר בגוף האדם ולא יידחה אותו.

תחום השתלת שיניים הוא תחום מתפתח והומצאו מספר שיטות העונות על צרכים ספציפיים של מטופלים שונים.

מיהו הפציינט הנזקק להשתלת שיניים?

מטרת השתלת השיניים הינה לדמות שורש של שן חסרה, אחת או יותר, ומשמשת כתומך לכתר קבוע או לתותבות נשלפות.

תחום השתלת השיניים החל להתפתח לפני כשלושה עשורים לערך ומהווה מענה לכל הפציינטים אשר מחפשים מענה לחוסר חלקי או מלא בשיניים. תחום השתלת השיניים מתבסס על מחקרו ועבודתו הקלינית של רופא אורתופד שוודי בשם ברנמרק שהמציא שיטות בתחום חיבור וקיבוע עצמות שנשברו בגפיים. את השיטות הסבו ליצירת שורשים מלאכותיים העשויים מתכת בצורת בורג המושתלים בעצמות הלסת.

לצד פיתוחים מתקדמים בתחום כתרי חרסינה וסתימות לבנות תחום השתלת השיניים מהווה אבן דרך משמעותית בשיפור אורח החיים ואיכות השחזורים בתחום רפואת השיניים ויוצר מציאות חיים טובה ובריאה יותר לאדם אשר איבד את שיניו עקב מחלת עששת, מחלת חניכיים, חבלה ומגוון סיבות נוספות.

ניתן להשתיל עד עשרה שתלים בלסת ולאפשר שחזור של שיניים חסרות. כאשר מדובר במטופל שאין בפיו שיניים כלל השתלת שניים עד ארבעה שתלים מהווה עוגן ויציבות לתותבת שלמה ומשנה למעשה את חייו של המטופל מקצה אל קצה.

באדיבות  השתלת שיניים Endodont

איזו הכשרה נדרשת מרופא שיניים על מנת לבצע השתלת שיניים?

היות ואין כיום התמחות ספציפית נדרשת בתחום השתלים הדנטליים וכל רופא שיניים רשאי לעסוק בה הרי שתחום זה נוגע בשלוש התמחויות ספציפיות קיימות:

ניתוחי חניכיים, כירורגיית פה ולסת ושיקום פה.

מומחה לשיקום הפה אוסף ומרכז את כל המידע ממומחה ניתוח חניכיים ומומחה לכירורגיית פה ולסת וממליץ על דרך הטיפול האופטימלית עבור הפציינט. אחרי איסוף המידע הרלוונטי הוא מתכנן את מיקום השתלים בפיו של המטופל כך שישרתו, בסופו של דבר, את צרכיו של המטופל ויספקו עבורו את הפתרון האידיאלי לבעייתו הספציפית בהתאם למבנה הלסת שלו ואיכות העצם בה.

איכות קליטת השתלת השיניים

היות ואנו עוסקים בפציינטים שונים המגיבים באופן שונה להליכים רפואיים שונים לא ניתן לנבא מראש האם השתלים ייקלטו באופן מושלם בפיו של הפציינט.

מחקרים הוכיחו כי איכות קליטת השתל יכולה להיפגם ממספר גורמים ידועים: מחלת שיניים פעילה בזמן ההליך, עישון של מעל קופסת סיגריות ביום, ערכים סוכרתיים גבוהים, מחלת האוסטיאופורוזיס הפוגמת בצפיפות העצם.

לכן, בשעה שניאלץ להזדקק להשתלת שיניים נשלח לפני כן לבדיקות דם מקיפות אשר ישפכו אור על מצבנו הבריאותי טרם התחלת התהליך.

כך או כך, השתלת שיניים מוכחת כמשפרת איכות חיים מקצה אל קצה והמהווה פתרון הולם ואיכותי לפציינטים אשר איבדו את השיניים שלהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.