איך נבחר מטפל מחברת סיעוד עבור יקירנו?

בהגיע יקירנו לגיל השלישי גם הם וגם אנחנו מתמלאים חששות. כל עוד הבריאות הנפשית והגופנית תקינה הרי שהכל מצויין. הקשיש יכול לתפקד, חי חיים מלאים עם איכות חיים מלאה. בשעה שאחד מהתפקודים, הנפשי או הגופני, לוקה בחסר, אז מחלחלים הפחדים.

התקופה היא תקופה מבלבלת ולא פשוטה. הרצון הוא להיטיב עם היקרים לנו ולספק להם את הטיפול הטוב ביותר. כל הקרובים נערכים לעזור ולסייע אולם טיפול בקשיש שנזקק לטיפול סיעודי אינו קל כלל ועיקר. השחרור של קשיש, איש משפחה ואדם יקר, לידיים זרות, לעתים לשלוח אותו לטיפול במקום אחר מביתו, הוא לא פשוט לא לקשיש ולא למשפחתו הדואגת לשלומו ולרווחתו.

ננסה להסביר מהיכן מתחילים וניתן עצות והבהרות.

מהו הטיפול הסיעודי

הטיפול הסיעודי ניתן לאדם שאינו מסוגל לבצע את הפעולות היומיומיות, לבדו, ללא צורך בעזרה.

המטפלים הסיעודיים יעזרו לקשישים בכל הפעולות היומיומיות: התניידות בבית ומחוצה לו, מלבוש, סיוע במטלות הבית (בישול, נקיון וכו'), הגיינה אישית, רפואה ועוד. למעשה, מהרגע בו נקבע כי הקשיש זקוק למטפל סיעודי הוא יהיה צמוד אליו. בתחילה למספר שעות מצומצם ולעתים, במקרים קשים, 24 שעות ביממה.

איך מסבסדים את הטיפול הסיעודי?

הטיפול הסיעודי לקשישים בארץ מעוגן בחוק הסיעוד.

אם אדם נפגע ממחלה, נפילה, ניתוח או אשפוז בבית החולים הרי שברוב המקרים הם יזדקקו לטיפול סיעודי זמני אולם אם המדובר בקשיש שמצבו מתדרדר ותהליך ההזדקנות מקשה על ההחלמה הוא יזדקק לטיפול סיעודי קבוע.

חוק הסיעוד מכיר בצורך בטיפול סיעודי בקרב קשישים על ידי עמידה במספר קריטריונים כגון: גיל, מקום מגורים, הכנסה ומידת מוגבלות.

נקבעת פגישה עם נציג מהמוסד הלאומי בו הקשיש נבדק ונבחן בפעולות בסיסיות הנדרשות לחיי היומיום ואחרי כן ייקבעו האם הקשיש זקוק למטפל סיעודי זמני או קבוע.

עלות החזקת מטפל סיעודי נופלת ברובה על כתפי המשפחה כשחלק קטן ממנה ממומן על ידי המדינה.

כיצד נבחר מטפל סיעודי לקשישים?

  • אינטראקציה בין הקשיש למטפל הסיעודי – המטפל הסיעודי אמור לשהות עם הקשיש ברוב שעות היום ולסייע לו בכל תחום שיזדקק. התקשורת והקשר בין הקשיש למטפל חייבת להיות מצויינת.
  • נסיון – חשוב לבחור מטפל סיעודי בעל נסיון. בעת הטיפול בקשיש המטפל הסיעודי יעזור לו בלקיחת תרופות, בטיפול שוטף בפצעים ודלקות וכן בהשגחה.
  • אנושיות – המטפל הסיעודי הופך להיות יד ימינו של הקשיש. אנו בהכרח נחפש מטפל סיעודי אמפטי ורגיש שיעטוף את יקירנו בחום ואהבה ויטפל בו במלוא הרגישות.

היכן נמצא מטפלים סיעודיים?

חברות לסיעוד הן המעסיקות של מטפלים סיעודיים והן מתמחות במציאה והתאמה של המטפל הסיעודי לקשיש. חברות הסיעוד מספקות מטפלים סיעודיים מקומיים לטווח קצר ומטפלים סיעודיים זרים לטווח ארוך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.