איך ואיפה מבצעים בדיקת שמיעה לילדים

בדיקות שמיעה לילדים

היכן מבוצעת בדיקת שמיעה לילדים

בדיקת שמיעה לילדים מבוצעת במכון שמיעה. ניתן לקבוע תור למכון זה באמצעות קופת החולים בה אתם חברים, או להשתמש בשירותיו של מכון שמיעה פרטי. הבדיקה מתבצעת באמצעות מכשירים מיוחדים, על ידי איש מקצוע המומחה באודיולוגיה. בדיקות שמיעה במכון שמיעה אינן כואבות, אינן מצריכות הרדמה ואינן מסבות נזק. ניתן לבצע בדיקות שמיעה לפעוטות, ילדים ומבוגרים. בעוד בדיקות השמיעה לילדים בוגרים דורשות את השתתפותם בבדיקה, בדיקות השמיעה לפעוטות מבוצעות באמצעים שאינם דורשים תגובה של הנבדקים. במאמר הבא נפרט כיצד מתבצעת בדיקת שמיעה לילדים במכון שמיעה.

בדיקות שמיעה לילדים
בדיקות שמיעה לילדים

כיצד מתבצעת בדיקת שמיעה לילדים

  • בדיקת הדים קוכליאריים: זוהי בדיקה המבוצעת בפעוטות שזה עתה נולדו, משום שאינה דורשת את תגובתם. בבדיקה זו מוחדר משדר זעיר אל תנוך התינוק, ללא שום פגיעה באוזנו או הסבת כאב. המשדר משדר הדים, ובודק האם הם מגיעים אל האוזן הפנימית. זוהי בדיקה טכנית ובסיסית ביותר המבוצעת במכון שמיעה, ונדרשות בדיקות נוספות על מנת לקבוע את אופי הבעיה.
  • בדיקה אודיומטרית: זוהי בדיקת שמיעה המבוצעת בשני חלקים. בחלק הראשון, על הילד המגיע למכון שמיעה מולבשות אוזניות המשמיעות צלילים בגבהים שונים. על הילד לדווח כאשר הוא שומע צליל, ללא התחשבות בעוצמתו. החלק השני של הבדיקה כולל מכשיר המולבש על העצם שמאחורי האוזן, ובכך עוקף את מסלול הולכת הקול ומגיע ישירות אל האוזן הפנימית. גם מכשיר זה פולט צלילים שונים, שעל הילד להגיב להם. כך ניתן לעמוד בצורה יעילה יותר על טיבה של הבעיה.
  • יחס אל מקור הקול: אחת מבדיקות השמיעה במכון שמיעה כוללת הפעלת רעש ממקור מסוים, ובדיקה האם הפעוטה או הילד מפנים את ראשם אל מקור הקול. זוהי בדיקה פשוטה ואינטראקטיבית, המסייעת להבנה אודות בעיה שמיעה שייתכן וקיימות אצל הפעוט. ילדים מבוגרים יותר נבדקים גם אודות מידת ההקשבה שלהם לרעש, הסטת מבטם ותגובותיהם אליו.
  • תקשורת עם הבודק: בדיקה המבוצעת בילדים גדולים יותר, כוללת בקשה של הבודקת את הילדה אודות חפצים שונים בחדר. הילדה שבחדר הבדיקות במכון שמיעה צריכה להביא לבודקת את החפצים עליהם היא מדברת.

אל תזניחו את שמיעת ילדיכם

במידה ואתם חוששים כי הילדים שלכם אינם שומעים כראוי, קחו אותם במהרה לבדיקת שמיעה במכון שמיעה. אנשי המכון יבצעו סדרה של בדיקות מותאמות גיל, על מנת להבין מה היא בעיית השמיעה ולהציע לה פתרונות. בדיקות אלו מבוצעות באופן שאינו מכאיב או פולשני, אינן מלחיצות ילדים ואינן דורשות הרדמה. קיימת חשיבות רבה לביצוע בדיקות במכון שמיעה. ילד שאינו שומע סובל מקשיים רבים, הן במישור האישי והן במישור החברתי. ילד שעובר בדיקה במכון שמיעה יכול לקבל כלים פיזיים אשר יעזרו לו לשפר את שמיעתו ויאפשרו לו ליהנות מכל מה שעולמנו מציע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.