אוכלים במלון? הדברת עלי ירק במלונות..

יוצאים לנופש? כמה חשוב! רק לפני תדאגו לוודא מה אתם מכניסים לפה..

האם הדברת עלי הירק לשומרי כשרות עלולה להיות מסוכנת?

לפני מספר שנים, יצא מי שהיה דאז הרב הראשי לישראל, הרב עמאר בהכרזה שהכתה גלים – הוא קרא לציבור הדתי להיזהר, ולא לקנות ירקות עלים אשר עבור הדברה נגד חרקים. למה בדיוק הכוונה? ההלכה כידוע אוסרת לאכול ירק שיש עליו חרקים, שכן החרק איננו כשר. הדבר הוביל לתעשייה שלמה של הדברת ירקות נגד חרקים כך שיהיו בטוחים וכשרים. עם זאת, לא מדובר על הדברה שהיא רק מטעמים בריאותיים (כמו שעושים בכל המגזר החקלאי). התברר כי לעתים, נעשה שימוש מופרז פי כמה בחומרים רעילים, וזאת כדי להבטיח הידור מצווה – אלא שהתוצאות כמובן היו הרסניות, והיו תופעות של הרעלה עקב חומר מוגבר. אז מה עושים?

 

כמה דברים שכדאי לבדוק לפני שקונים ירק ללא עלים

  • פיקוח של משרד הבריאות – קודם כל, ודאו כי על הירק שאתם קונים יש פיקוח מלא של משרד הבריאות, וחפשו את התווית המתאימה. לא מצאתם תווית? חפשו מידע על החברה משווקת את הירק הנ"ל. בכל מקרה – לא רוכשים שום דבר לפני שמוודאים שיש עליו פיקוח של משרד הבריאות!
  • העדיפו הדברה ירוקה – בעקרון, כדי להדביר את החרקים מהירקות, יש שיטות שונות של הדברה. העדיפו תמיד את הירקות והפירות שעבור הדברה ירוקה, ולא שהשתמשו בהם בתרסיסים כימיים רעילים במיוחד. הדברה ירוקה היא הרבה פחות רעילה, היא מתנדפת מהר יותר, והיא בטוחה יותר ונמצאת באישור כמובן של משרד הבריאות. גם כאן – חפשו האם היצרן אכן הצהיר כי הוא משתמש בשיטות של הדברה ירוקה (ואולי אף אורגנית), והדבר יבטיח לכם בריאות.
  • שימו לב לדברים חשודים – בכל מקרה, כשאתם קונים את המוצר, שימו לב האם יש בו משהו שמעורר את החשד שלכם – צבע מוזר, ריח שונה, וכיו"ב. זכרו כי ערנות יכולה למנוע אסון בחלק מהמקרים – והתריעו בפני הגורמים הרלוונטיים.

 

אפשר גם לשטוף

יש לציין כי ניתן גם ללכת לפי פסיקתו של הרב עמאר שנתן פתרון פשוט – לקנות ירקות ופירות רגילים, ופשוט לשטוף אותם היטב בביתה. דבר זה יבטיח כי אכן אין בהם חרקים, וממילא כל הגידולים עוברים הדברה בישראל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.